Reha - Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı

Basında Midilli Ailesi

REHA-NECLA MİDİLLİ EĞİTİM VE YAŞLIEVİ VAKFI…
Recep BOZKURT
Eğitimci-Yazar
Foçapress Gazetesi-01 Mayıs 2010

Kamu yararına yaptıkları büyük hizmetlerle Foça ve çevresine damgasını vuran Midilli Ailesi, 31 Ocak 2008 yılında da sessiz sedasız ama çok önemli bir vakıf kurdu: Reha-Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı…
Yurduna ve ulusuna yürekten bağlı; onun yükselmesi, çağdaşlaşması, birlik ve bütünlük içinde yaşaması için kendilerini görevli ve sorumlu sayan bu gönlü yüce hayırsever insanlar, maddi manevi bütün güçlerini bu kuruma vakfederek hem bugüne kadar yaptığı eserlere kaynak sağlamak hem de aşağıda yazacağım amaçları gerçekleştirebilmek için kolları sıvadı:
-Foça merkez, belde ve köylerinde başarılı ve yardıma muhtaç öğrencilere öğrenimlerini sürdürebilmeleri için karşılıksız yardım ve burslar vermek, kültür ve spor alanında çalışmalarını teşvik için her türlü destekte bulunmak,
-Bugüne kadar eğitim hayatımıza kazandırdığı biri Yüksekokul olmak üzere, iki Lise, altı İlköğretim Okulundan oluşan eğitim zincirine yeni okullar katmak,
-Foça Belediye sınırları içinde ağaçlandırma çalışmaları yaparak orman alanları oluşturmak,
-Foça ilçesi ile belde ve köylerinde yaşayan 60 yaşını tamamlamış yardıma muhtaç yaşlı ve düşkünlerin kalabilecekleri yaşlıevi binası yaparak yaşamlarını huzur içinde geçirmeleri için tüm ihtiyaçlarını karşılamak…
Yalnız İzmir’de binlerce yaşlının yer bulabilmek için sırada beklediği böylesi ihtiyaç bir kurumu Foça’ya kazandırmak için vakıf kurulur kurulmaz Belediye’ye başvuruda bulunan Reha Midilli, Atatürk Mahallesi’nde ve 9707 metrekarelik bir alanda, ülkemizin en güzel manzaralı yaşlıevlerinden birinin yapımına başladı.
Mülkiyeti Belediyeye ait olan bu alanda Reha Midilli, iki yıl gibi kısa bir süre içinde ve sırf kendi olanaklarıyla 2 milyon 875 bin Türk lirası harcayarak 37 odası, dinlenme salonları, yemek salonları, mutfağı, doktor ve hemşire odaları, reviri, yönetim odaları ile son derece modern, üç kattan oluşan bu binayı tamamlayarak 19 Nisan 2010 günü imzalanan bir protokolle T.C.Başbakanlık Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne teslim etti.
83 kişinin kalabileceği yaşlıevinde 30’a yakın kişi de istihdam edilebilecek.
“Reha Midilli Necla Ana Yaşlıevi” adı verilen bu büyük eser, en geç önümüzdeki Temmuz ayı içinde hizmete açılacak.
Yöremizde çok büyük bir ihtiyacı karşılayacak olan bu kurum aynı zamanda Foça’nın ekonomik yaşamına önemli katkılar sağlayacak.
Reha-Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı, bununla da kalmayarak Foça’ya yeni kültürel kurumlar kazandırabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu projeler içinde 2 bin 500 kişilik Açıkhava Tiyatrosu var. Anadolu’nun ilk Antik Tiyatrosu’na sahip olmakla övünen Foçalılar, 2 bin 300 yıl sonra yine böylesi bir eserle gurur duyacaklar.(Şu anda büyük bir kısmı toprak altında bulunan bu antik tiyatro, keşke, bütün görkemiyle gün yüzüne çıkarılıp eski işlevine kazandırılabilse.100 yıl önce Felix Sartiaux’la başlayan, uzun bir aradan sonra -1954- Ord.Prof.Enver Akurgal’la devam eden, 1991’de Prof.Dr.Ömer Özyiğit’in sorumluluğunda yeniden kazılmaya başlayan Değirmenlitepe’deki bu antik alan ne yazık ki bugüne kadar günyüzüne çıkarılamadı)
Hazırlıkları son aşamaya gelen “Midilli Ailesi Ormanı”nda da gelecek dikim mevsimi ilk fidanlar Anadolu’nun bu güzel coğrafyası toprağıyla buluşup boy vermeye başlayacak. Bu büyük proje ile Foça, bir eksikliğini daha tamamlama yoluna girecek, “Yeşil Foça” hayali hayata geçirilmiş olacak.
Vakıf bugünlerde çok sevindirici bir projeyi daha hayata soktu: Midilli Ailesi’nin Foça ve çevresinde yaptığı okullarda bugün 3 bine aşkın öğrenci okuyor. Bu okulların Lise kısımlarından mezun olan her öğrenci ile Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı Reha Milli Turizm Yüksekokulu’na giren her öğrenciye İş Bankası yayınları içinde bulunan “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençler İçin NUTUK” adlı eser, Vakıf Başkanı Reha Midilli’nin imzasıyla gençlere armağan olarak verilmeye başlandı. 30 Nisan 2010 günü Foça Turizm Yüksekokulu ve Turizm Meslek Lisesi’nde düzenlenen törenlerde Reha Midilli ilk kitapları bu okulun öğrencilerine kendi eliyle dağıttı. Haziran ayı içinde de diğer okulların son sınıf öğrencilerine bu çok değerli kitap armağan edilecek.
Türkiye Cumhuriyeti’ne yürekten bağlı, Atatürk Devrim ve İlkelerini benimsemiş, demokratik ve laik bir düzen içinde yurdumuzun ve ulusumuzun yücelmesine katkıda bulunacak kuşakların yetişmesi idealine kendilerini adayan bu büyük hayırsever ailesini içtenlikle kutluyorum.
Keşke her ilde, her ilçede Midilli Ailesi gibi kişiler olsa da geleceğimizi aydınlatacak böylesi kurumlar çoğalsa…
Ne güzel olur…


Sayfa Başına Dön | Basında Midilli Ailesi Sayfasına Dön | Anasayfaya Dön
Vakıf İletişim Bilgileri
Reha-Necla Midilli
Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı,
Belediye Meydanı, No:36/A,
Foça-İZMİR
r.n.midilli.vakfi@hotmail.com
Tlf: 0(232) 812 11 43
Faks: 0(232) 812 22 44
Bağış İçin Banka Hesaplarımız
T.C.İş Bankası Foça Şubesi:
3472-0317627,
TR580006400000134720317627
T.C.Ziraat Bankası Foça Şubesi:
503 61714-5001,
TR570001000344503617145001
Burs Bağış Hesabı,
TC.İş Bankası Foça Şubesi:
3472-0331242,
TR830006400000134720331242
Belediye Meydanı, No:36/A Foça-İZMİR      Eposta: r.n.midilli.vakfi@hotmail.com      Telefon: 0(232) 812 22 44      Faks: 0(232) 82 22 44