Reha - Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı

Basında Midilli Ailesi

TURİZM MESLEK YÜKSEKOKULU VE REHA MİDİLLİ…
Recep BOZKURT
Eğitimci-Yazar
09 Ekim 2010
Cumhuriyet ve Foça Press Gazeteleri

Güzel Foça’mız bir büyük eser daha kazandı…
“ Reha Midilli Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu”
07 Ekim 2009 günü hizmete giren bu yeni eğitim kurumu Foça’ya yepyeni ufuklar açacaktır…
Uygulamalar göstermiştir ki;Yüksekokul ve Üniversiteler, bulundukları yöreye ekonomik,sosyal, kültürel alanda ve hem de kısa bir sürede hissedilir bir canlılık getirmektedir.Foça’ya Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kazandırılması doğru ve yerinde bir seçimdir.Çünkü turizm sektörü,dünyamızdaki sosyal çatışmalara ve ekonomik durgunluklara rağmen yine de en cazip sektörlerden biridir.İnsanlar tüm olumsuzluklara rağmen gezmekten ve eğlenmekten, merak ve öğrenmekten vazgeçmemektedirler. Geçen yıl ülkemize gelen turist sayısı 25 milyona yaklaşmıştır.Foça, iç ve dış turizm potansiyeli yüksek, yıldızı parlak bir yöredir. İşte böylesi bir alana kalifiye eleman yetiştirecek olan Yüksekokulun bugün ve gelecekte ilçemize katkıları sayılamayacak kadar çok olacaktır.
Bu seçkin eğitim kurumunu ülkemiz gençliğinin hizmetine sunan Reha Midilli’yi ne denli kutlasak, ne kadar minnet ve şükran duysak azdır.

Kişisel çıkarların her şeyin üzerinde tutulduğu; rant paylaşımı için türlü tuzak ve pusuların kurulduğu; evrensel değerlerin ayaklar altına alındığı; yalan ve iftiranın kol gezdiği;geniş ekonomik sıkıntıların yaşandığı;konuşanın çok ama iş yapan az olduğu; akıl ve bilim yolundan uzaklaşıldığı toplumlarda Reha Midilli gibi insanlar nadir yetişmektedir.
Siz; bu dünyada, kişisel gelirini ve ömrünü yurdunun ve ulusun yücelmesi yolunda harcayan kişilerin sayısının çok mu olduğunu sanıyorsunuz?..
Keşke öyle olsa…
Doğduğu ve yaşadığı topraklara olan sevgi ve bağlılığını oraya kazandırdığı eserlerle kanıtlayanların varlığı bir yöre için paha biçilmez değerdedir.
Ne ki; Reha Midilli, yalnızca Foça ve çevresine yararlı ve kalıcı eserler kazandıran büyük bir hayırsever kişi değildir.Aynı zamanda Bilge bir kişi, bir Halk Önderi’dir.
Engin deneyimi, bilgisi, görgüsü, alçakgönüllülüğü, centilmenliği, çalışkanlığı, üretkenliği, dürüstlüğü ve iyi yürekliliği, mücadele gücü, ortak aklı kullanma yetisi ve ekip çalışmasına olan güveni O’nu tam bir Bilge yapmaktadır.
Ve yine aynı zamanda Reha Midilli, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran büyük ATATÜRK’ü, Devrimlerini, düşünce sistemini bir yaşam tarzı olarak benimseyen bir aydın kişidir.Toplumumuzun da bu değerler doğrultusunda barış ve esenlik içinde varlığını sürdürmesi en büyük dileğidir.
Bütün bu yaptıklarının ve başarı sırrının bu anlayıştan kaynakladığına inanıyorum.

Reha Midilli, Foça’nın ihtiyacı olan değişik alanlarda da (spor,sağlık vb) yatımlar yapmıştır,(Çok yakın bir süre içinde hizmete girecek olan “Reha Midilli Neclaana Huzurevi” ve “Yenifoça Sosyal Tesisleri bunlardan yalnızca ikisidir) ama eserlerinin büyük çoğunluğunun eğitim ve kültür alanında olması rastlantı değil aksine bilinçli bir seçimdir. Çünkü, çağımızda bir toplum için eğitim ve bilimin ne büyük değerler ifade ettiğini çok iyi bilmektedir.
İlk bir yılı yabancı dile hazırlık olarak eğitim yapacak olan beş yıllık “Foça Reha Midilli Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu”, bu alandaki en son ve en güzel örneklerden biridir…
Gönülden bağlı olduğu aziz ATATÜRK’ün; “Eğitim ve öğretim millet olmanın, bayındır bir vatan kurmanın temel çatısıdır…” özdeyişini hayata geçirmek için ömrünü eğitim ve kültür işlerine adayan Reha Midilli, bununla da kalmayarak yeni kurduğu “Reha-Necla Midilli Eğitim ve Yaşam Vakfı” ile de bu eserlerin ebediyen yaşamasına destek olacak, katkıda bulunacak kurumu da oluşturmuştur.Bu vakıf, bugün onlarca yoksul öğrenciye burs temin ederek öğrenimlerini sürdürmelerini sağlamaktadır.
Bütün bu işleri büyük bir zevkle yapan bu koca bilgeye ve sevgili eşine; ülkemize daha nice güzel eserler kazandıracakları inancıyla, uzun ve sağlıklı bir yaşam diliyorum…

09 Ekim 2009
Recep Bozkurt
Eğitimci-YazarSayfa Başına Dön | Basında Midilli Ailesi Sayfasına Dön | Anasayfaya Dön
Vakıf İletişim Bilgileri
Reha-Necla Midilli
Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı,
Belediye Meydanı, No:36/A,
Foça-İZMİR
r.n.midilli.vakfi@hotmail.com
Tlf: 0(232) 812 11 43
Faks: 0(232) 812 22 44
Bağış İçin Banka Hesaplarımız
T.C.İş Bankası Foça Şubesi:
3472-0317627,
TR580006400000134720317627
T.C.Ziraat Bankası Foça Şubesi:
503 61714-5001,
TR570001000344503617145001
Burs Bağış Hesabı,
TC.İş Bankası Foça Şubesi:
3472-0331242,
TR830006400000134720331242
Belediye Meydanı, No:36/A Foça-İZMİR      Eposta: r.n.midilli.vakfi@hotmail.com      Telefon: 0(232) 812 22 44      Faks: 0(232) 82 22 44